Preskočiť na obsah

Tip na výlet

Vojenské borovicové lesy, Prievaly (2km)

Borovicový a zmiešaný les vhodný na prechádzky a hubárčenie

Hrad Ostrý Kameň, Buková (8km)

Zrúcanina hradu na západnom ostrohu Zárub (pôvodný názov Ostriež), pohraničný strážny hrad na Českej ceste z 13. storočia. Po prvý raz sa spomína v roku 1272. Stredisko hradného panstva, ktorému patrilo viac obcí zo Záhoria. Poškodili ho Rákocziho vojská začiatkom 18. storočia a odvtedy pustol. Príťažlivý objekt turistických vychádzok, dobré rozhľady do Bukovskej kotliny. Pod hradom možno nájsť cvičné horolezecké terény.

Záruby – najvyšší vrch Malých karpát (10km)

Chránená vrcholová časť Malých Karpát s najvyšším vrchom pohoria Záruby, Čelom, Ostrým kameňom a Veterlínom. Geologický podklad tvoria triasové vápence a dolomity. Reprezentatívna ukážka vegetačnej stupňovitosti a pestrosti vegetácie Malých Karpát. Bohatý výskyt vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov. V západnej hrebeňovej časti chráneného územia je zrúcanina stredovekého hradu Ostrý Kameň.

Hrad Korlátka, Cerová-Lieskové (4km)

Zrúcanina hradu v chotári obce Rozbehy, miestnej časti obce Cerová. Postavili ho ako strážny hrad v polovici 13. storočia. Po prvý raz sa spomína v roku 1298. Bol sídlom hradného panstva. V polovici 18. storočia ho majitelia opustili a dnes je v ruinách. Zachované zvyšky horného hradu s gotickým jadrom, obvodových múrov dolného hradu a opevnenia. K zrúcanine hradu je možné sa dostať z obce Prievaly z námestia po žltej turistickej značke lesnou cestou.

Zámok Smolenice, Smolenice (17km)

Pôvodne strážny hrad postavený pravdepodobne v 14. st. na ochranu malokarpatských priesmykov a obchodnej Českej cesty. Kráľ Žigmund ho daroval v roku 1390 svojmu obľúbencovi Stiborovi zo Stiboríc, pánovi Beckovského hradu. Neskôr patril rôznym šľachtickým rodom, od roku 1777 Pálffyovcom a stal sa sídlom ich panstva, ktoré zahŕňalo 8 priľahlých dedín. Za Rákocziho povstania bol silne poškodený a spustol.

Smolenický zámok

Hrad Dobrá Voda, Dobrá Voda (32km)

Zrúcanina hradu nad rovnomennou obcou. Postavili ho ako strážny hrad pri prechode cez dnes už zaniknutú cestu cez hrebeň Malých Karpát, písomne doložený v roku 1263. Najprv to bol kráľovský hrad, neskôr v majetku veľmožských rodov, patril aj Stiborovi zo Stiboríc. Dobrovodský hrad je typom ranogotickej pevnosti s najstarším horným hradom, kde stál jednoduchý poschodový palác ukončený po oboch stranách hranolovými vežami.

Hrad Červený kameň, Častá (33km)

Mohutný zachovalý hrad, situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch, dobre viditeľný najmä z väčších diaľok a dotvárajúci charakteristickú širokú panorámu malokarpatského lesnatého terénu. Na hrade je umiestnená pobočka Slovenského národného múzea, zameraná na feudálne bývanie. V depozitoch múzea sú početne zastúpené ukážky renesančného nábytku.

Hrad Červený kameň

Vodná nádrž Buková (4km)

Buková je vodná nádrž na západnom Slovensku na potoku Hrudky. Nachádza sa v Bukovskej kotline neďaleko obce Buková v strednej časti Malých Karpát. Vodná nádrž slúži najmä na zavlažovanie nižšie položených dedín (Plavecký Peter, Plavecký Mikuláš atď.) Okrem toho je v letných mesiacoch veľmi obľúbená ako turistické centrum, no najmä však slúži na rybárčenie. Priamo nad priehradou sa vypína najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Hneď vedľa najvyššieho vrcholu Malých Karpát sa nachádza zrúcanina hradu Ostrý Kameň.

Jaskyňa Driny (národná prírodná pamiatka), Smolenice (1.4. – 31.10.) (21km)

Nachádza sa juhozápadne od Smoleníc na území CHKO Malé Karpaty v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Je vytvorená je v spodnokriedových rohovcových vápencoch koróziou atmosférických vôd. Dosahuje dĺžku 680 m. Jaskynné priestory s prevládajúcimi puklinovými chodbami sú dekorované bohatou sintrovou výplňou. Typické sú sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním. Ďalej sú zastúpené sintrové vodopády a náteky, pagodovité stalagmity, stalaktity a jazierka. Objavená v roku 1930. V súčasnosti je sprístupnených 410 m.

Otváracie hodiny

Plavecký hrad, Plavecké Podhradie (12km)

Zrúcanina Plaveckého hradu (v minulosti nazývaný aj Detrech, hrad Polovcov, Podplšec) sa nachádza nad obcou Plavecké Podhradie na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát. Pri severnom úbočí sa nachádza vchod do Plaveckej jaskyne.

Deravá skala, Plavecký Mikuláš (7km)

Deravá skala je jaskyňa, nachádzajúca sa na pravej strane Mokrej doliny v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 460 m n. m. Má dĺžku 26 a výšku 15 m. Jaskyňa bola osídlená v paleolite, neolite a stredoveku.

Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej, Dechtice (22km)

Kostol a kláštor svätej Kataríny (hovorovo tiež Katarínka) je súbor zaniknutých budov františkánskeho kláštora, pomerne zachovaných kostolných múrov a kostolnej veže zo 17. storočia nachádzajúcich sa v pohorí Malé Karpaty pri obci Dechtice vTrnavskom kraji.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Brezová pod Bradlom (27km)

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami. 

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, Šaštín Stráže (30km)

Stavať sa začala v roku 1736, postavená bola podľa plánov Mateja Vépiho. Baziliku každoročne navštívi niekoľko desiatok tisíc pútnikov, predovšetkým na Slávnosť zoslania Ducha Svätého (Turíce) a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej (15. septembra). Bazilika je spätá so sochou Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Uctievanie tejto sochy povolil arcibiskup Imrich Esterházi v roku 1732.  Nachádza sa na neskorobarokovom oltári a je základom šaštínskeho typu piet.